Jdi na obsah Jdi na menu
 


Každý, kdo se aspoň trochu zajímá o Nirvanu, ví o divokém vztahu frontmana této skupiny - Kurta Cobaina a Courtney Love. Ovšem příběh, jak se ten "ztřeštěný rockový pár" dal dohromady, je už méně známý než jejich společná extempore, avšak určitě stojí za přečtení. Je to taková pohádka v "cobainovském" stylu. Doufám, že po přečtení této Lovestory mnozí z vás pochopí, proč si Kurt vybral zrovna tuhle "podřadnou kurvu" za svoji ženu.

Courtney Love se na sebe s Kurtem Cobainem poprvé zadívali 12.ledna 1991 kolem jedenácté večer a za půl minuty se už oba váleli po zemi a zápasili spolu. Potkali se v nočním klubu Satyricon v Portlandu ve státě Oregon, kde Nirvana vystupovala. Courtney tam přišla se svojí kamarádkou, která chodila se členem předkapely. Courtney se už v Portlandu stačila nechvalně proslavit, v ten den měla na sobě červené puntíkaté šaty.Výjimečně způsobně postávala u jednoho boxíku, když kolem ní procházel Kurt se svojí skupinou. Za minutu se měli objevit na pódiu.

Courtney zvedla hlavu a na Kurtovu adresu pronesla: "Hele, ty seš podobnej Davovi Pirnerovi!" Tou poznámkou se chtěla Kurta trochu dotknou a zaflirtovat si. On byl zpěvákovi Soul Asylum Davovi Pirnerovi s delšími zacuchanými vlasy opravdu trochu podobný. KurtObrazek v reakci na poznámku zaflirtoval po svém. Vztekle Courtney popadl a povalil na zem.

"Stalo se to před Jukeboxem," vzpomíná Courtney, "a zrovna hráli moji oblíbenou písničku od Living Colours. Na podlaze někdo vylil pivo." Courtney potěšilo, že na sebe svým komentářem doslova strhla pozornost, ale nečekala, že ji takový chlapeček přimáčkne k zemi. Co se týče Kurta, ten zase nepočítal s tak silným soupeřem, který byl o osm centimetrů vyšší a také mohutnější. Nebýt Kurtových zápasnických zkušeností ze střední školy, Courtney by možná potyčku vyhrála. Stejně se jenom tak pošťuchovali a kočkovali a Kurt pak Courtney pomohl vstát a na usmířenou ji věnoval nálepku s opičkou Chim Chim ze seriálu "Speed Racer", ze které si udělal maskota.

Kurt a Courtney se podruhé setkali v květnu 1991 na koncertě L7 v Palladiu v Los Angeles. Kurt popíjel v zákulisí přímo z láhve sirup proti kašli. Průběh seznámení trochu připomínalo schůzku s Tracy, s níž Kurta spojovala záliba chovat krysy. Courtney zas trochu osudově vytáhla z kabelky vlastní lahvičku silnějšího sirupu. Zase spolu spadli na zem, ale tentokrát nešlo o tělesnou výzvu, spíš tápali ve tmě. Přihlížejícím připadali pohyby těch dvou velice smyslné. Když jí Kurt pomohl vstát, napětí se uvolnilo a začali se bavit o práci. Courtney se hned pochlubila, že s kapelou Hole dokončili Pretty on the Inside a že ho produkovala Kim Gordon ze Sonic Youth. Kurt zase vykládal o svém albu - že se na něm ještě pracuje. Při prvním setkání se Kurt obvykle choval bojácně, ale Courtney se snažil zaujmout a oháněl se všemožnými jmény a ocenění, jen aby Courtney trumfnul. Brzy postřehl, že ve slovních přestřelkách má Courtney vždy navrch. O hudební branži toho věděla daleko víc než on a Hole tehdy nastartovali kariéru stejně rychle jako Nirvana. Courtney seObrazek Kurtovi vyrovnala a možná ho i předčila daleko víc než Tobi

Kurt však ke Courtney nebyl přitahován pouze tělesně. Jejich spojení bylo především citové a nikdo z kapely ani z přátel to nemohl pochopit. Kurtovy důvěrnice se domnívaly, že se chozením s Courtney pouze shazuje a Courtneyini přátelé si mysleli totéž.
Jejich životní příběhy se shodovaly. Courtney Kurtovi líčila, jak ji v dětství rodiče zanedbávali, po rozvodu si ji neustále předávali a ve škole se jí nedařilo. Tohle všechno Kurt velice dobře znal. On jí zase vyprávěl mytologizované příběhy o svém dospívání. Poprvé zažil, že by nějaká dívka reagovala slovy, "To ještě nic není." Málem spolu soutěžili o to, kdo měl horší dětství, ale Kurtovi jeho životní poměry připadali vedle Courtney normální.

Kurt v Courtney našel něco, co mu v předchozích vztazích chybělo - porozumění. Něco mu říkalo, že Courtney zná pach špíny, kterou se on sám musel vláčet a probíjet. Mary Lou Lordová možná poslouchala Vaselines, ale nepřespávala v kartónové krabici. Tracy Kurta neochvějně milovala, a přesto ji u ní doma vždycky uznávali, i když nechápali, jak se mohla takhle zbláznit a chodit s někým takhle podřadným. Tobi se Kurt pokoušel všelijak přesvědčit, aby ho milovala, ale nerozuměli si natolik, že jí Kurt nedokázal ani vylíčit své noční můry, strasti a už vůbec ne svou drogovou závislost. Zato Courtney znala rosolovitou chuť sýra, který vláda vydávala z přebytků na potravinové lístky. Věděla, jaké to je, vydat se na turné dodávkou a shánět peníze na benzín. Zakusila také ponižování, jako málokdo, když pracovala jako striptérka v jednom baru. Později si jeden druhého dobírali, že si rozumějí kvůli drogám. Zpočátku je spojovalo něco mnohem hlubšího než společná touha utíkat. Důvod byl spíš ten, že jak jeden, tak i druhý měli před čím utíkat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Courtney

(-, 14. 8. 2012 10:22)

Courtney je ku*** stejně i po tomhle článku nechápu proč jí tak miloval, jí nešlo o něj,ale o ty peníze !

brrm

(žblept, 8. 10. 2008 13:42)

courtney je čupka!!

asako

(Narbora, 22. 2. 2008 23:00)

videla jsem lepsi

nice

(kurt, 13. 10. 2007 21:43)

je to docela good